top of page

ABD’YE DENİZYOLU İLE VARIŞ YAPAN YÜKLERDE MAL TESLİMİHamburg kurallarına göre denizyolu taşımalarında taşıyan, eşyayı ancak orijinal konşimentonun iadesi karşılığında teslim etmekle yükümlüdür. Ancak ülke kuralları farklı olabilir. ABD, denizyolu ile varış yapan yüklerin tesliminde farklı kurallar uygulayan ülkelerden biridir.


Nama konşimento düzenlenmişse (straight B/L veya non-negociable B/L) ABD’de malın teslimi için orijinal konşimento aranmaz ve alıcıya kimlik tespiti karşılığında mal teslim edilir. Bu tip konşimentolarda ‘consignee’ hanesinde direkt alıcı görünür. Alıcıya güvenilmiyorsa ve malların alıcıya orijinal konşimentosuz teslim edilmesi istenmiyorsa, ciro edilebilir orijinal konşimento (negociable B/L) düzenlenmesi tavsiye edilir. Ciro edilebilir konşimentolar taşıtanın emrine (to order) veya alıcının emrine (to order of consignee) düzenlendiği için, ABD’de malın teslimi sırasında orijinal konşimento ve ciro aranır. Yani ABD’ye yapılan bir ihracatta malların orijinal konşimento karşılığında teslim edilmesi isteniyorsa mutlaka alıcı isminin önüne ‘to order’ ibaresi eklenmelidir. Aksi takdirde orijinal konşimento düzenlenmişse bile mallar alıcıya kimlik tespiti karşılığında orijinal konşimentosuz teslim edilebilir.


Consignee hanesinde sadece ‘To order’ yazıyorsa ‘to the order of shipper’ (yükleten emrine) anlamına gelir, yani mallar göndericinin ciroladığı orijinal konşimentonun 1 nüshası karşılığında teslim edilir. Diğer düzenlenen orjinaller hükümsüz kalır. Bu tip bir konşimento düzenlenmişse, göndericinin orijnal konşimentoyu alıcıya göndermeden önce cirolamayı unutmaması gerekir. Aksi takdirde malın tesliminde gecikmeler yaşanabilir ve ilave masraflar oluşabilir.


Consignee hanesinde ‘to the order of banka/firma’ yazıyorsa, banka ya da şirket (hangisi yazıyorsa) konşimentoyu ilk cirolayan o olmalıdır. Bu tip bir konşimentoda gönderici cirosu aranmaz.

Comments


bottom of page