HAVAYOLU NAVLUNU NASIL HESAPLANIR?

Havayolu navlununu hesaplayabilmek için aşağıdaki parametreler dikkate alınır:

  • Malzemenin ücret ağırlığı (CW – Chargeable weight): Ücrete esas ağırlığı bulmak için brüt ağırlık ile hacim ağırlık karşılaştırılır. Hangisi büyükse o ağırlık ücrete esas ağırlık olarak kabul edilir.
  • Malzemenin tarifesi: Ürünlerin sınıflandırmasına göre çeşitli tarifeler uygulanır. Bunları Genel Kargo Ücretleri (GCR-General Cargo Rates), Özel Gönderi Ücretleri (SCR-Specific Cargo Rates), Sınıf Ücretleri (CR-Class Rate) olarak ayırabiliriz. Tehlikeli maddeler, canlı hayvanlar, değerli kargolar, cenazeler, gazete/dergi/kitap/katalog,vb ürünler, kargo olarak gönderilen yolcu beraberi bagajlar, vb ürünler için farklı tarifeler uygulanır. Bazı ürünlerin havayolu ile taşınmasına izin verilmediği veya her ürünün her havayolu tarafından taşınmadığı dikkate alınmalıdır.
  • Navlunun gönderici veya alıcı tarafından mı ödeneceği: peşin (PREPAID) veya karşı ödemeli (COLLECT)
  • Malzemenin istiflenebilir/istiflenemez özellikleri: Ürünler istiflenemez ise havayolundan ilave hacim ağırlık (extra chargeable weight) bilgisi alınmalıdır. Ekstra hacim ağırlık bilgisi; uçak tipi, uçak içinde kaplayacağı alan, uçak içi planlaması, destinasyonda yaşanan yoğunluklar gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinden sadece uçak şirketi tarafından hesaplanabilmektedir.
  • Malzemenin ölçüleri: Kap ölçülerinin havayolu ile taşımaya uygunluğunu ve ekstra hacim tarifesi uygulanıp uygulanmayacağını kontrol etmek gerekir. Uçak ölçülerine dikkat edilmelidir. Genellikle bir kabın ölçüsü 300 cm uzunluk/200 cm en/160 cm yükseklik ölçülerini aşıyorsa havayolu ekstra hacim ağırlık ücreti uygular.

Peşin ödemeli Genel Kargo sınıfındaki bir yük için havayolu navlunu aşağıdaki şekilde hesaplanır:

Brüt ağırlık (GW – Gross weight): Kargonun gram cinsinden ağırlığıdır.

Brüt ağırlığın yuvarlanmış hali (AW – Actual weight): Brüt ağırlık taşıyıcı kurallarına göre yuvarlanır.

Hacim ağırlık (VW – Volume weight) = Parça sayısı x (uzunluk cm x genişlik cm x yükseklik cm)/6000

Ücrete esas ağırlık (CW – Chargeable weight): Ücrete esas ağırlığı bulmak için brüt ağırlık ile hacim ağırlık karşılaştırılır. Hangisi büyükse o ağırlık ücrete esas ağırlık olarak kabul edilir.

Istanbul’dan Frankfurt’a havayolu ile gidecek 100*120*80 ölçülerinde 100 kg 2 kap Genel Kargo sınıfında gönderici ödemeli (prepaid) bir ihracat yükü için navlun hesaplaması aşağıdaki gibidir:

TK  Frankfurt kg başı ücret:          1,10 USD

TK Konşimento ücreti:                   120 USD

Ek Masraflar (Cgc fee):                 15 USD

Önce brüt ağırlık ile hacim ağırlığı karşılaştırılır:

Brüt ağırlık: 100 kg x 2 kap = 200 kg

Hacim ağırlık: ((100 x 120 x 80) x 2 kap) / 6000 = 320 kg

Burada hacim ağırlık brüt ağırlıktan fazla olduğu için ücrete esas ağırlık 320 kg üzerinden hesaplanır.

Bu durumda göndericiye fatura edilecek rakam aşağıdaki gibidir:

Navlun:           1,10 USD X 320 kg =352 USD

Konşimento:   120 USD

Ek masraflar:  15 USD

Toplam Ücret: 352 USD + 120 USD + 15 USD = 487 USD